Slim voeren in de polder
Tijdens de open dag bij familie Ruijter-Masteling op 6 november stond innovatie centraal. De Noord-Hollandse melkveehouders combineren vakmanschap met moderne techniek en deelden hun ervaringen met het Lely Vector automatisch voersysteem. Hun verhaal laat zien hoe slimme oplossingen bijdragen aan rust, efficiëntie en goed voer voor gezonde koeien.
De familie runt in Burgerbrug een moderne melkveehouderij met 185 melkkoeien en jongvee en is al ruim 33 jaar lid van coöperatie CONO. Toen hun oude voerwagen en voerschuur versleten waren, besloten ze te investeren in een nieuwe voerschuur met een automatisch voersysteem.
Meer rust en flexibiliteit
“Het grootste voordeel is dat het minder arbeid kost en flexibel werkt,” vertelt Joost Ruijter. “Het voer kan van tevoren klaargezet worden, zodat je het zelf kunt indelen. Onze koeien krijgen nu 10 tot 12 keer per dag vers voer, dat elk uur opnieuw wordt aangeduwd. Dat is beter voor hun gezondheid en productie.” Samen met zijn vader en één vaste medewerker houdt Joost overzicht met de Horizon-app, waarmee ze precies kunnen volgen wat er wordt gevoerd en hoe de opname verloopt. “Het systeem denkt met je mee en geeft direct inzicht bij afwijkingen. Dat geeft rust én grip op het rantsoen,” zegt Joost.
Slim boeren met data
De overstap naar automatisch voeren kwam natuurlijk: “Onze oude mengwagen was te klein en versleten, en we waren toch al bezig met een nieuwe voerschuur met zonnepanelen,” legt Joost uit. Kees Ruijter voegt toe: “Tijdens de weidegang past het systeem automatisch de voerhoeveelheid aan. Zo ligt er nooit te veel of te weinig, en blijft de kwaliteit uitstekend.”
Hoewel ze nog traditioneel melken, sluiten ze verdere automatisering niet uit. “Als je ziet hoe goed het systeem werkt, ga je vanzelf anders naar de toekomst kijken,” zegt Kees.
Samen vooruit
CONO was ook aanwezig op de open dag. Manager Veehouderijzaken Mark Paauw: “De familie Ruijter laat zien hoe innovatie en vakmanschap samen kunnen gaan. Automatisch voeren helpt hen efficiënter te werken, met oog voor dier en melk. Dat past perfect bij onze coöperatie.” “Techniek vervangt ons niet, maar ondersteunt ons,” besluit Joost. “We hebben meer overzicht, meer rust, en uiteindelijk ook beter voer voor onze koeien.”

